Wycieczka Koła Historycznego

17 czerwca 2019

W dniu 28.05.2019r  uczniowie ze starszych klas szkoły podstawowej „SMYK” należący do Koła Historycznego pojechali wraz z Panią Kasią – nauczycielką historii – do Krakowa.

Zwiedzili tam bardzo nowoczesne i technologicznie zaawansowane muzeum Armii Krajowej. Młodzież zobaczyła jak wyglądały mundury żołnierzy, rekonstrukcje maszyn i urządzeń z tamtego okresu, dziesiątki medali i broni, jak i odnalezione po wojnie akcesoria. Zaprezentowano także m.in. stroje codzienne kobiet, a na ekranach można było obejrzeć fotografie z czasów wojny. 

Grupa zwiedzała także Muzeum Archeologiczne. Było ono wyjątkowo nietypowe ze względu na półmrok panujący w salach. Ciemne sale dodawały klimatu starożytnym sarkofagom, pokrytych hieroglifami i znajdującym się weń szczątkom. Z bliska można było obejrzeć również naczynia i naszyjniki, niektóre pochodzące nawet z okresu neolitu. W muzeum wystawiono również makiety dawnych domów i szałasów oraz woskowe figury przedstawiające ludzi oraz ich ubiór sprzed setek lat. Dostępny do oglądania był również posąg pogańskiego boga Światowida.

Uczniowie chodząc po Krakowie mieli okazję zobaczyć zabytki miasta takie jak: barbakan oraz sukiennice, Wawel czy średniowieczne kościoły, a także usłyszeć hejnał. Dzięki „żywej” lekcji historii grupa miała okazję wzbogacić swoją wiedzę oraz zobaczyć unikatowe rekonstrukcje, eksponaty i zabytki historyczne.

Giulia Tonet, Mikołaj Łoziński