Warsztaty żeglarskie już za nami!

29 września 2016

Warsztaty żeglarskie już za nami, ale jeszcze długo będziemy wspominać wszystkie wspaniałe przygody, których wspólnie doświadczyliśmy. To była nie tylko emocjonująca, trzy dniowa wyprawa, ale też nauka wielu praktycznych umiejętności…

Zajęcia poprowadzili wykwalifikowani instruktorzy, dzięki, którym między innymi poznaliśmy teorię żeglowania, prace bosmańskie, samodzielnie kierowaliśmy jachtem czy nauczyliśmy się odnajdywać strony geograficzne na mapie. To jednak tylko garstka z bardzo wielu sprawności, których mieliśmy okazję zakosztować podczas specjalnie zaplanowanych dla nas treningów i teoretycznych szkoleń.

Praktyka pływania

Umiejętności prowadzenia jachtu. Trzymanie kursu względem brzegu i względem wiatru. Zwroty z wiatrem i na wiatr. Dysponowanie załogą i podporządkowanie się sternikowi. Trzymanie Klaru na jachcie i poza nim.

Prace bosmańskie

Znajomość budowy jachtu. Umiejętność wiązania podstawowych węzłów i splotów żeglarskich. Umiejętność wiązania węzła ratowniczego. Klarowanie, marlowanie żagli. Buchtowanie lin.

Teoria żeglowania

„Róża wiatrów”, czyli jakie wiatry i skąd wieją. Aerodynamika skrzydła i żagla, czyli dlaczego samolot leci w powietrzu a żaglówka płynie pod wiatr. Jakie na niebie są chmury i jakiej pogody możemy się spodziewać.

Zajęcia terenowe

Poznawanie map, wysokości i głębokości terenu. Planowanie trasy. Posługiwanie się mapą  w terenie. Dotarcie so wskazanych miejsc. Szukanie skarbów.

Na koniec czekały na nas nagrody, dyplomy i specjalne legitymacje członkowskie, które mają być dla nas świadectwem ukończenia poszczególnych kursów. Pierwszy z nich już za nami! Uzyskaliśmy kwalifikacje z zakresu ŻEGLARSTWA. Wyprawa zakończyła się sukcesem, pogoda dopisała i wszyscy zmęczeni, ale w doskonałych humorach wróciliśmy do domów. Z niecierpliwością będziemy jednak czekać na kolejne przygody w związku z obchodzonym właśnie w  naszej szkole ROKIEM SPORTU.