Program „Śniadanie Daje Moc”

9 lutego 2015

Rolą nauczyciela jest rozmowa z dziećmi o odżywianiu, kształtowanie dobrych nawyków oraz edukacja rodziców i informowanie ich – w razie konieczności – o dostępnych formach pomocy. Współpraca na linii szkoła – dom jest bardzo istotna w walce z niedożywieniem dzieci.” – mówi psycholog Anna Kałuba-Korczak. Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia już po raz trzeci przeprowadza w klasach 0-3 szkół podstawowych program edukacyjny Śniadanie Daje Moc.

Jak pokazują,przeprowadzone przez Partnerstwo dla Zdrowia, badania – poprzednie edycje programu miały realny wpływ na edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania. Dzięki programowi coraz więcej dzieci przynosi do szkoły drugie śniadanie. Uczniowie biorący udział w programie częściej niż ich rówieśnicy przynoszą do szkoły owoce lub warzywa oraz produkty mleczne, a rzadziej słodycze. Dodatkowo dzieci uczestniczące w programie częściej chwalą się wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania i chętnie rozmawiają na ten temat. Program wpłynął pozytywnie również na postawę rodziców. Zwiększył ich zaangażowanie w żywienie dzieci.

• Ambasadorami III edycji programu „Śniadanie Daje Moc” są: energiczny kucharz Tomek Woźniak – autor przepisów na szybkie, kolorowe i pożywne śniadania, które z apetytem zje każde dziecko oraz Ola, która rozpoczyna przygodę z gotowaniem.
  • Patroni regionalni programu:Śląski Kurator Oświaty, Małopolski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Dolnośląski Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Opolski Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wielkopolski Kurator Oświaty, Łódzki Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Podlaski Kurator Oświaty, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.
  • Inicjatorem Programu jest Partnerstwo dla Zdrowia, koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, zawiązana w celu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Program „Śniadanie Daje Moc” i Dzień Śniadanie Daje Moc mają edukować najmłodszych i zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.